Wężyki przyłączeniowe do baterii kuchennej – jakie powinny być?

Sprawą oczywistą jest, że aby kuchnia była w pełni funkcjonalna, a zamontowane w niej urządzenia działały, niezwykle ważne jest zadbanie o wiele elementów, bez których ergonomia byłaby po prostu niemożliwa. Idealnym tego przykładem jest fakt, że sam zakup świetnej baterii do zlewozmywaka to zdecydowanie za mało, poza nią tak samo istotny jest wężyk przyłączeniowy, bez którego niewykonalne byłoby połączenie baterii z instalacją. Nie każdy z nas jest fachowcem i posiada szeroką wiedzę specjalistyczną na takie tematy, z tego względu postanowiliśmy zebrać dla Ciebie najważniejsze informacje, dzięki którym znacznie łatwiej będzie Ci podjąć decyzję zakupową.

Na co warto zwracać uwagę, wybierając wężyki przyłączeniowe do baterii kuchennej?

Wężyki przyłączeniowe to must have większości prawidłowo działających instalacji. Przeoczenie tego jednego elementu może stanowić barierę nie do przeskoczenia. Z tego względu, zanim zabierzemy się za jakikolwiek montaż, istotną rolę odgrywa przygotowanie. Dlaczego to takie ważne? Chyba nikt nie lubi sytuacji, gdy w trakcie przeprowadzania prac okazuje się, że czegoś brakuje – myśl, że wszystko trzeba nagle zostawić i udać się do sklepu bywa niezwykle demotywująca i irytująca. Mamy nadzieję, że co do tej kwestii nie masz żadnych wątpliwości i w stu procentach się z nami zgadzasz. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat wężyków, zachęcamy do zapoznania się z treścią naszego artykułu poświęconego właśnie tej tematyce – “Wężyki do baterii – wszystko, co musisz o nich wiedzieć”.

Przechodząc dalej, skoro wiemy już, że potrzebujemy ich do baterii kuchennych to jakie aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru? Liczy się przede wszystkim:

 • materiał wykonania,
 • długość,
 • wygląd,
 • nakrętki,
 • zaciski,
 • uszczelki.

Poza typowo technicznymi aspektami produktu niewątpliwie kluczowe znaczenie odgrywa sposób montażu. Jeśli nie wiemy o tym wystarczająco dużo to pomimo tego, że proces należy do dość prostych i intuicyjnych możemy doprowadzić do zniszczenia wężyków przyłączeniowych.

Czarna bateria kuchenna Quadron z miedzianym wykończeniem – rozwiązanie, które zachwyca swoją elegancją i idealnie dopełniającymi się kolorami.

Rodzaje wężyków przyłączeniowych – aluminiowe, gumowe czy z mosiądzu?

Na pierwszy ogień musimy skupić się na materiale, z którego zostały wykonane wężyki przyłączeniowe. Rynek daje nam dostęp do naprawdę różnorodnego asortymentu, sprawiając tym samym, że poza szerokimi możliwościami w naszej głowie pojawia się mnóstwo wątpliwości co do słuszności wyboru. Już na samym wstępie mamy dla Ciebie kilka istotnych wskazówek. 

 • Po pierwsze unikaj wężyków przyłączeniowych wykonanych z oplotem aluminiowym.
 • Po drugie w razie możliwości i dostępności produktowej sięgaj po opcje wykonane z solidnego oplotu z zakończeniem z mosiądzu, trwałej gumy lub PPSU.

Rozmiary wężyków przyłączeniowych do wody

Zanim udasz się do sklepu budowlanego, koniecznie sprawdź, jak długi wężyk przyłączeniowy potrzebujesz. Aspekt ten ma znaczenie nie tylko dla końcowego efektu wizualnego, ale także eksploatacji i spełniania swojej funkcji. Jeśli będzie za długi, istnieje ryzyko pracy pod wpływem skoków w instalacji, co jednocześnie wpływa na szybsze zużycie produktu, natomiast jeśli będzie za krótki – po prostu nie będziemy w stanie go podłączyć.

 

Średnice przyłączeniowe wahają się od 3/8” do 3/4”. Natomiast długość wężyków przyłączeniowych jest naprawdę zróżnicowana – jesteśmy w stanie otrzymać produkt, którego miara mieści się w przedziale od 20 cm do 5 m. Występują również dłuższe, natomiast są rzadko potrzebne, a jak już to na pewno nie do kuchni. 

Poszukujesz czegoś minimalistycznego, prostego, ale na swój sposób nowoczesnego? Bateria kuchenna Steinberg w chromowanej powierzchni i wysokim połysku z pewnością spełni Twoje oczekiwania. 

Wygląd ma znaczenie o  tym, jaki powinien być wężyk przyłączeniowy

Bez wątpienia każdemu z nas zależy na względach estetycznych, ale poza nimi wygląd wężyków przyłączeniowych jest w stanie powiedzieć nam naprawdę sporo o jakości. Jeśli zaobserwujemy, że rozkład oplotu jest nierównomierny, nieprawidłowo zwarty lub wystaje spod niego wąż gumowy – powinno dać nam to do myślenia. W razie pojawienia się w naszej głowie jakichkolwiek wątpliwości, zamiast ryzykować znacznie rozsądniejszym krokiem będzie poproszenie o pomoc doradcy sklepowego. 

Nakrętka – ważny element wężyka przyłączeniowego, któremu warto przyjrzeć się z bliska

Nakrętka, choć jest niewielkim elementem to bardzo istotnym. Ma ona kluczowe znaczenie dla trwałości wężyka przyłączeniowego. W zależności od jej rozmiaru będziemy potrzebować innego klucza nastawnego lub płaskiego. Jednak to, co jest szczególnie ważne to rodzaj tworzywa – unikaj tych, które są znacznie bardziej podatne na korozję. Nakrętka nakrętce nie równa, pomimo że standardowo charakteryzują się one długością 11 mm i gwintem prostym (wewn./wewn.) to istnieje także inne rozwiązanie – zakończenie jednej strony nakrętką z gwintem wewnętrznym a drugiej zewnętrznym.

Doceniasz piękno prostych rozwiązań w nieco innowacyjnym wydaniu? Dwukomorowy zlewozmywak Blanco Subline w kolorze kawowym to gwarancja satysfakcji z zakupu. 

Wpływ zacisku na szczelność wężyka przyłączeniowego – co się zmieniło?

Zacznijmy od tego, że początkowo produkowane wężyki przyłączeniowe były wzbogacane o tzw. zacisk wzdłużny. Niestety z czasem potwierdzono, że rozwiązanie nie sprawdza się w praktyce z uwagi na powstałe rozszczelnienia połączeń. Możliwe, że wciąż są one dostępne na rynku, dlatego warto mieć to na uwadze. Na dzień dzisiejszy najczęściej spotykane są zaciski poprzeczne, które wyróżniają się trzema segmentami, a oprócz tego są znacznie trwalsze i wykazują wyższy poziom szczelności.

Czy uszczelka powinna się znaleźć na naszej liście zakupowej?

Uszczelki odgrywają w instalacji bardzo kluczową rolę – odpowiadają za szczelność połączenia. Na szczęście w większości przypadków, są one wyposażeniem przyłączy. Jeśli chcemy przeprowadzić instalację z elementami o nierównej powierzchni styku, szczególnie polecane są złącza z uszczelkami stożkowymi, w innych przypadkach najczęściej mówi się o uszczelkach płaskich, które odpowiadają za szczelność przy połączeniu doczołowym.

Szary zlewozmywak jednokomorowy granitowo-stalowy Steiner z ociekaczem – praktyczne rozwiązanie do niewielkich kuchni.

Jak wymienić wężyk przyłączeniowy do baterii kuchennej?

Z uwagi na to, że najprościej dokonać uszkodzenia wężyka przyłączeniowego podczas źle przeprowadzonego montażu przygotowaliśmy dla Ciebie krótką instrukcję jak w razie konieczności go wymienić.

Przygotowanie miejsce do pracy:

 1. Wyciągnij wszystko, co znajduje się pod zlewem.
 2. Zabezpiecz szafkę ręcznikiem.
 3. Zakręć dopływ wody.
 4. Spuść nadmiar wody zebranej w rurach.

Wymiana węża przyłączeniowego:

 1. Odłącz wąż doprowadzający wodę od sieci wodociągowej i od kranu (będziesz potrzebował do tego klucza).
 2. Wytrzyj i osusz końce rur.
 3. Zaleca się owinięcie gwintów specjalną taśmą uszczelniającą.
 4. Przymocuj nowy wężyk przyłączeniowy w tym samym miejscu, z którego odłączyłeś poprzedni. Kategorycznie go nie zginaj i nie skręcaj! 
 5. Najpierw dokręcaj końcówki ręką, a następnie wykorzystaj klucz – nie rób nic na siłę, aby nie uszkodzić nakrętki. 

Po tym wszystkim zostało jedynie odkręcić dopływ wody i sprawdzić, czy wszystko działa, tak jak powinno, a wężyk przyłączeniowy nie przecieka. Jeśli któraś z naszych propozycji produktowych szczególnie przypadła Ci do gustu lub wciąż szukasz idealnego rozwiązania do swojego domu, koniecznie sprawdź co jeszcze dla Ciebie mamy – sklep z armaturą Frapeti.

Zobacz inne wpisy:

Wężyki do baterii – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Jaki zlewozmywak wybrać? TOP 10 kranów do kuchni

Jaki zlewozmywak do szafki narożnej? Poradnik o tym, co sprawdza się najlepiej!

Porysowany zlew granitowy – jak usunąć rysy i co może zapobiec ich powstawaniu?