Wężyki do baterii – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Profesjonalnie przeprowadzony montaż baterii w kuchni czy łazience kluczowo wpływa na funkcjonalność pomieszczenia, a także odczuwane zadowolenie z efektu końcowego. W końcu dla osiągnięcia sukcesu remontowego znaczenie ma całokształt, a nie tylko część czynników. Bardzo często, aby to, co jest widoczne dla nas gołym okiem, działało prawidłowo, wymaga podjęcia pewnych nieco bardziej ukrytych kroków. W ten sposób można powiedzieć również o baterii kuchennej i łazienkowej – choć wybraliśmy najpiękniejszą, to nie będzie ona praktyczna, jeśli jej odpowiednio nie podłączymy. Dziś skupimy się właśnie na tym aspekcie i omówimy sobie kilka nurtujących kwestii m.in. jak przedłużyć wężyk do baterii, czym dokładnie jest, a także co ile należy go wymieniać. Koniecznie zostań z nami do końca i bądź bogatszy o cenne wskazówki.

Wężyki do baterii – po co są i dlaczego należy je mieć?

Wiesz już, że każdy element kuchni czy łazienki, nawet ten ukryty wpływa na końcowy efekt i funkcjonalność. Za jeden z nich możemy uznać wężyki do kranu, które są niezbędne, aby połączyć baterię z instalacją. Wąż przyłączeniowy umożliwia pobór wody, a tym samym w zależności od jego jakości, jest w stanie tłumić uderzenia hydrauliczne, wibracje i hałas wynikające z przepływającej przez niego cieczy.

Jakie są rozmiary wężyków do wody?

Na rynku dostępne są różne rozmiary wężyków do wody, dzięki czemu jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni do naszej instalacji, w końcu nieco inne mogą być potrzebne do baterii, a inne do pralki automatycznej czy zmywarki – w dwóch ostatnich przypadkach najczęściej zakończone są nakrętkami z gwintem wewnętrznym 3/4”. 

Często spotykane rozwiązania to wężyki o średnicach przyłączeniowych wynoszących od 3/8” do 3/4”. Tak naprawdę długość złączy zależy od producenta i może się wahać w przedziale od 20 cm nawet do 5 m. Istnieje szansa otrzymania również nieco innych, dość niestandardowych rozmiarów, jednak jest to znacznie rzadziej spotykana sytuacja.

Skupiając się na baterii, wiedz, że wężyki do kranu mogą być w różnorodny sposób zakończone np.:

  • mosiężną nakrętką przyłączeniową o długości 11 mm z prostym gwintem (wewn./wewn.);
  • z jednej strony nakrętką z gwintem wewnętrznym, natomiast z drugiej naciętym gwintem zewnętrznym prostym (wewn./zewn.);
  • krótką końcówką lub długim gwintem M10x1 albo M8x1.

Nowoczesna miedziana bateria kuchenna QUADRON z nią każda kuchnia zyska inny wymiar innowacyjności i elegancji.   

Jakie wężyki do baterii wybrać? Czy tworzywo ma znaczenie?

Jeśli chodzi o rodzaje wężyków do baterii, to w dużym stopniu różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarem i tworzywem. Jeśli zależy nam na przeprowadzeniu instalacji w dość trudno dostępnych miejscach, najlepiej w tym celu wykorzystać gumowe wężyki w oplocie metalowym z końcówkami przyłączeniowymi. Sprawdzą się w przypadku armatury i elementów dedykowanych do wody ciepłej oraz zimnej. To rozwiązanie nie wymaga od użytkownika posiadania specjalistycznych narzędzi, a co najważniejsze jest łatwe do zrealizowania.

Najczęściej polecane są wężyki do baterii wykonane z mosiądzu i stali lub PPSU. Uważa się je za najtrwalsze, a tym samym bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia. Zanim zdecydujesz się na zakup przez pryzmat ceny, wiedz, że zdecydowanie warto postawić na jakość – w końcu jest to inwestycja długoterminowa.

Jak przedłużyć wężyk do baterii?

Zanim dokonamy zakupu, należy dokładnie sprawdzić, jaką długość wężyka potrzebujemy. To niezwykle ważna kwestia nie tylko ze względów estetycznych, ale także praktycznych. Idealnie dobrany będzie nie tylko świetnie komponował się z pozostałymi elementami sanitarnymi, ale także unikniemy jego szybszego zużycia.

Jeśli trafisz na za krótki wężyk do baterii, z pewnością zaczniesz zastanawiać się, czy lepiej go wymienić, czy przedłużyć. Zdecydowanie w razie możliwości warto wybrać pierwszą opcję, aby uniknąć dodatkowej pracy i niepotrzebnych nerwów, natomiast jeśli zakup nie podlega zwrotowi, możliwe jest samodzielne poradzenie sobie z zaistniałym problemem. Mnóstwo sklepów budowlanych posiada w ofercie elastyczne przyłącza, które są rozciągliwe i wzbogacone o nagwintowane końcówki. Z takim zaopatrzeniem jesteśmy w stanie uzyskać brakującą długość wężyka.

Bateria kuchenna QUADRON w kolorze czarnym ze złotymi dodatkami idealnie uzupełni design każdej kuchni, w której króluje minimalizm, a wyposażenie staje się jej formą dekoracji. 

Czy wężyki do baterii pękają?

Tak naprawdę nie ma rzeczy niezniszczalnych, wszystko wraz z upływem czasu staje się coraz bardziej podatne na uszkodzenia – również wężyki do baterii. Zdarza się, że zaczynają one pękać, jednak najczęściej dana sytuacja ma miejsce w przypadku tworzywa podatnego na korozję. Dziś jest to znacznie rzadziej spotykany problem, ponieważ na rynku najczęściej dostępne są wężyki, których element przyłączeniowy wykonany jest z mosiądzu. Oczywiście nie oznacza to, że sięgając po produkt z najwyższej półki cenowej i jakościowej mamy zagwarantowaną długowieczność. Musisz mieć na uwadze, że nawet podczas montażu instalacji można doprowadzić do nadwyrężenia części produktu, czego późniejsze uszkodzenie może wynikać właśnie z tej nieuwagi.

Co ile wymieniać wężyki do wody?

Każdemu z nas zależy, aby zakupiony asortyment służył jak najdłużej. Niestety nie zawsze wybory są trafione i często musimy stawić czoła nagłym, nieprzewidzianym sytuacjom. Jedną z nich jest na przykład pęknięcie wężyka, przez co konieczne będzie jego natychmiastowe wymienienie. Żywotność produktu najlepiej sprawdzić na opakowaniu, a jeśli informacja nie została podana, można skonsultować się z doradą w sklepie. Gdy wszystko przebiega po naszej myśli a wężyki do baterii po kilku latach wciąż doskonale pełnią swoją funkcję, wiedz, że zaleca się ich wymienianie co 10 lat – przynajmniej jeśli jesteśmy posiadaczem tych wykonanych ze stali nierdzewnej. 

Trwałość wężyków do wody, czyli o tym co jeszcze ma znaczenie

Poza materiałem, rozmiarem i długością wężyków do wody, dla ich trwałości znaczenie ma także sam wygląd, z którego jesteśmy w stanie dowiedzieć się naprawdę wiele. Estetyka wykonania to nie tylko spory atut wizualny, ale ma to także ogromną wartość dla jakości produktu. Jeśli wężyk został bardzo precyzyjnie dopracowany, nie posiada żadnych uszczerbków ani widocznego węża gumowego wystającego spod oplotu, to można uznać jego rozkład za zwarty i dość solidny

Na tym etapie nie w sposób nie wspomnieć również  o zacisku, od którego zależy szczelność w miejscu połączenia – najczęściej poleca się wybrać poprzeczny składający się z trzech segmentów, zamiast wzdłużnego.

Czarna 3-otworowa bateria umywalkowa STEINBERG to idealny przykład armatury w ekskluzywnym wydaniu. Z nią łazienka zdobywa najwyższy poziom elegancji i prestiżu.

Jak podłączyć wężyki do baterii? Praktyczne wskazówki

Jak już doskonale wiesz, w dużej mierze od samego montażu zależy czy produkt rzeczywiście zda egzamin praktyczny. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych sugestii dzięki, którym dowiesz się, jak powinno wyglądać prawidłowe podłączenie wężyków do baterii, a także, na co warto zwrócić uwagę.

  • Cały proces należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania, zatem upewnij się, czy zakupiony przez Ciebie wężyk jest właściwy, a także czy posiada pasujące nakrętki. Może zaistnieć również sytuacja, że będzie on dołączony do baterii, dlatego, aby uniknąć zbędnych zakupów, sprawdź dołączone do zamówienia elementy.
  • Podczas instalacji uważaj, aby nie zginać wężyka przy końcówkach, w innym razie możesz go uszkodzić.
  • Nie pozwól, aby produkt uległ skręceniu.
  • Końcówki węża wkręć w korpus baterii i otwór wylewki.
  • Dokręcaj wężyki do zaworów instalacji, używając w tym celu klucza – pamiętaj, aby przedłożyć uszczelkę.

Mając przed sobą zestaw wężyków do kranu, z pewnością z łatwością poradzisz sobie z montażem – cały proces przebiega intuicyjnie. W razie wszelkich wątpliwości wiedz, że zarówno sklepy budowlane, jak i internetowe dysponują doradcami, których również możesz poradzić się w sprawie zakupu oraz instrukcji przyłączeniowej. Skoro masz już tak bogatą wiedzę to nie pozostało nam już nic innego jak tylko zachęcić Cię do zapoznania się z naszą ofertą, w której z pewnością znajdziesz coś dla siebie – sklep z armaturą Frapeti.

Zobacz inne wpisy:

Wężyki przyłączeniowe do baterii kuchennej – jakie powinny być?

Jaki zlewozmywak wybrać? TOP 10 kranów do kuchni

Jaki zlewozmywak do szafki narożnej? Poradnik o tym, co sprawdza się najlepiej!

Porysowany zlew granitowy – jak usunąć rysy i co może zapobiec ich powstawaniu?