Style wnętrzarskie - na co się zdecydować?
Dobór stylu wnętrzarskiego do wspólnej przestrzeni nie należy do najłatwiejszych decyzji. Nie bez powodu mówi się, że budowa to najlepszy sprawdzian dla związku. Coś w tym jest, bo co osoba to inna koncepcja i odrębny wachlarz potrzeb i oczekiwań. Mimo wszystko, aranżacja wnętrz sprowadza się do kilku prostych zasad. Na jaki styl wnętrzarski postawić? O tym opowiemy w dalszej części artykułu – zainspiruj się dzisiejszym wpisem i urządź wnętrze marzeń. Zapraszamy do lektury!
Aranżacja wnętrza – od czego zacząć?
Na wstępie, jak przy każdej inwestycji, warto ustalić kosztorys. Brzmi to dość drastycznie, aczkolwiek idąc na drobne kompromisy jesteśmy w stanie spiąć budżet, a zarazem osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Warto również zastanowić się nad potrzebami domowników - co najczęściej robimy, gdzie spędzamy najwięcej czasu, czyli jakie funkcje i zadania musi spełniać nasza wspólna przestrzeń. Jednak aby wnętrze domu było spójne i koncepcyjnie jednolite, trzeba przedyskutować dobór stylu wnętrzarskiego. Wiadomo, nie chodzi tu o to, żeby wszystkie pokoje były kalką pozostałych. Jednak trzymanie się jednej gamy kolorystycznej, czy określonego nurtu wnętrzarskiego, wprowadzi konsekwencję i harmonię aranżowanej przestrzeni. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze współcześnie style i pokrótce przedstawimy charakterystykę każdego z nich.
Styl klasyczny
Może nie jest to najbardziej pożądany trend wnętrzarski ostatnich sezonów, ale niezaprzeczalnie styl klasyczny od lat króluje w polskich domach. Dlaczego? Przede wszystkim stanowi o tym prostota kroju, stonowana, jasna paleta kolorystyczna, wygodne tapicerowane meble - to wszystko tworzy elegancką i niezwykle komfortową przestrzeń. Pamiętajcie również o dodatkach - materiałowe abażury, sztukateria na ścianach, zdobiona witryna czy ciężkie zasłony spersonalizują wnętrze i sprawią, że będzie bardziej przytulne.
Łazienka w stylu klasycznym to zestawienie chromowanej armatury umywalkowej i prysznicowej o prostym kroju i białej ceramiki z połyskiem, np. wanny przyściennej lub narożnej. Pięknie będzie się prezentować umywalka na postumencie, jak również komoda vintage z dwiema umywalkami wolnostojącymi. Charakteru dodadzą marmurowe blaty, klasyczne białe płytki lub podłoga wyłożona czarno-białą klasyczną szachownicą.
Styl klasyczny to wybór ponadczasowy, dedykowany przede wszystkim miłośnikom harmonii i porządku. Wnętrza w tym stylu są ostoją elegancji i komfortu. W takie ramy doskonale wpisuje się wykonana z litego mosiądzu bateria umywalkowa ścienna Steinberg o tradycyjnym wyglądzie. Jest to model dwuuchwytowy z zaworami dla wody ciepłej i zimnej, z chromowaną powierzchnią o wysokim połysku.
Styl skandynawski
To zdecydowanie styl, który pokocha każdy. Powód jest prosty - styl skandynawski to jasne i harmonijne wnętrza z silnym nawiązaniem do natury. Dlatego dominuje tu surowe drewno w ciepłych tonacjach (lub również cieszące się dużą popularnością drewno bielone), tekstylia z lnu, juty i bawełny oraz dekoracje z ceramiki i kamionki. We wnętrzach w stylu skandi obowiązuje kolor biały lub jasnoszary z czarnymi akcentami.
Jeśli chodzi o wykończenie łazienki, warto zdecydować się na czarne baterie prysznicowe i umywalkowe, ponadto duże lustra i oryginalne, kamienne umywalki. To wszystko stworzy niezwykle przytulną przestrzeń, którą przy pomocy doboru odpowiednich dodatków dopasujesz idealnie do siebie.
Przykładem takiego rozwiązania może być zestaw prysznicowy podtynkowy Corsan Adour Z01T z termostatem, funkcjonalną słuchawką prysznicową i deszczownicą. Cechuje go ciekawy design zawarty w prostej formie.
Styl glamour
Styl glamour to idealny wybór dla osób lubiących błysk i luksus. Styl bazuje na odważnych połączeniach, często kontrastowych. Paleta kolorystyczna to przede wszystkim ciepłe beże, pudrowe róże, głęboka zieleń i delikatne błękity, można się również pokusić o dekoracyjną fototapetę. Ponadto złote wykończenia, kryształowe żyrandole, fasetowane lustra, ozdobne ornamenty, barokowe fotele, a materiały najczęściej używane w wystroju to marmur, szkło, kryształ i aksamit.
Aranżując łazienkę w stylu glamour warto postawić na złotą armaturę łazienkową, komfortową wannę wolnostojącą na lwich łapach i marmurowe płytki lub czarno-białą mozaikę. Klimat paryskiego buduaru zbuduje odpowiednio dobrane oświetlenie, np. aksamitne abażury.
Styl nowoczesny
Minimalizm i funkcjonalność to główne nurty stylu nowoczesnego. Wnętrza modernistyczne są otwarte i jasne, nieprzytłoczone nadmiernymi ozdobnikami i dekoracjami. Paleta kolorystyczna to przede wszystkich chłodne odcienie bieli i szarości. Mile widziane są również akcenty w elektryzujących, intensywnych kolorach, które ożywią wnętrze. Ponadto nowoczesne wnętrze to prostota kroju, czyste cięcia i geometryczne wzory.
Wykańczając łazienkę w stylu nowoczesnym warto postawić na armaturę łazienkową o dynamicznym designie, a także na innowacyjne rozwiązania, np. czujniki podczerwieni lub baterie prysznicowe z panelem dotykowym. Fantastycznym rozwiązaniem będą również panele prysznicowe z hydromasażem i oświetleniem LED.
Styl industrialny
Styl industrialny, nazywany również loftowym, swoje początki czerpie z potrzeby zagospodarowania starych fabryk. Aktualnie styl ten cechuje artyzm i kreatywność. Industrialne wnętrza to przede wszystkim otwarta i świetlista przestrzeń, wysokie sufity, czerwona cegła na ścianach, beton i mosiądz w wykończeniu. Warto podkreślić wnętrze odpowiednim oświetleniem - ekstrawaganckie lampy podwieszone pod sufitem na czarnych odkrytych przewodach, czarna metaloplastyka czy lampy wykonane z dymionego szkła. Strzałem w dziesiątkę będzie również pozostawienie odkrytych elementów instalacji i przewodów.
Charakter łazienki podkreśli czarna armatura umywalkowa i prysznicowa, mosiężna wanna, czarna ceramika sanitarna i oświetlenie stworzone z pojedynczych żarówek na przewodach.
Styl rustykalny
Bliskość natury i sielskie życie bez pośpiechu - czy nie tego wszyscy pragniemy? Tym oczekiwaniom wychodzi naprzeciw styl boho, a także odrobinę zmodyfikowany styl rustykalny. Oba te nurty sprowadzają się do jasnej palety kolorystycznej w ciepłej tonacji - głębokie beże, ecru, biel, naturalne materiały - drewno, wiklina, len, tkana makrama na ścianie. To wszystko tworzy przytulne wnętrze, które jest wspaniałą odskocznią od zgiełku codzienności.
Boho łazienkę można stworzyć na bazie łazienki klasycznej w odcieniach beżu i wyeksponować jej charakter poprzez odpowiednio dobrane dodatki. Mogą być to tekstylia - pleciony dywan, kremowe ręczniki, drewniane dodatki i suszone rośliny.
Znajomość podstawowych nurtów wnętrzarskich zdecydowanie pomaga stworzyć jednolite i konsekwentne wnętrze. Jednak nie trzymajmy się sztywno ustalonych ram i zasad. Aranżacja wspólnej przestrzeni to również zabawa formą i nasza własna ekspresja. Podczas projektowania powinniśmy pamiętać, że dom to nie tylko meble i dodatki. To miejsce, w którym każdy z domowników powinien czuć komfortowo i swobodnie.