Jaki klucz do baterii kuchennej i łazienkowej?
Proces montażu baterii wydaje się być dość prostym zadaniem i jeżeli odpowiednio się do niego przygotujemy, to z pewnością taki będzie. Zatem, aby przebiegał on po naszej myśli, najpierw musimy zaopatrzyć się w prawidłowo dobrane narzędzia i oczywiście baterię. Dlatego, zanim zabierzesz się za pracę – przeczytaj ten artykuł do końca, aby zaoszczędzić sobie dodatkowej dawki niepotrzebnego stresu i wielu nieprzyjemności. Jaki klucz do baterii wybrać i na co należy zwrócić szczególną uwagę? Już zabieramy się za wyjaśnienia.
Klucz do baterii – czy wybór ma znaczenie?
Grunt to odpowiednie przygotowanie i w przypadku montażu baterii również musimy kierować się tą zasadą. W końcu nikt z nas nie chce, aby po zamontowaniu baterii zastanawiać się, dlaczego nie jest ona solidnie przykręcona lub gdzie popełniliśmy błąd, przez który cały czas kapie woda. Dlatego, zanim przystąpisz do prac – sprawdź, czy wszystko masz pod ręką. Najczęściej do zamontowania baterii wystarczy: klucz nastawny, klucz płaski, kombinerki oraz klucz dołączony do zestawu. Zdecydowanie w większości przypadków ten komplet narzędzi jest w 100% wystarczający – jednak nie zawsze. W momencie gdy przyjdzie nam się zmierzyć z ustabilizowaniem baterii w mało dostępnym miejscu, warto zakupić dodatkowo klucz rurowy, dzięki któremu bez względu na wielkość przestrzeni będziesz w stanie dokręcić śruby mocujące i pomyślnie przeprowadzić proces montażu. Zatem jak sam widzisz, klucz do baterii ma znaczenie.
Klucz do baterii kuchennej i łazienkowej – w różnych odsłonach. Jakie są rodzaje i czym się różnią?
Jeżeli hydraulika nie jest Twoim konikiem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie wiesz, jakie są na rynku dostępne rodzaje kluczy, które mogą być niezwykle przydatne przy przeprowadzaniu demontażu oraz montażu baterii w domu. Dlatego, aby ułatwić Ci to zadanie i usprawnić proces zakupowy przygotowaliśmy zestawienie, najpopularniejszych kluczy, które i Tobie mogą się przydać.
Nastawny klucz do baterii
Uniwersalizm i prostota w jednym wydaniu to oczywiście nastawny klucz do baterii, który wzbogacony jest o specjalny mechanizm, bardzo często umożliwiający łatwe dopasowanie szerokości rozstawu szczęk. Sprawdzi się on zarówno przy dokręcaniu nakrętek, śrub, jak i rur o różnych rozmiarach. Jest on bardzo funkcjonalny i wytrzymały, dzięki czemu ma niezwykle szerokie zastosowanie – zawsze warto go mieć w swojej domowej skrzynce z narzędziami.
To jednak nie wszystko, co musisz o nim wiedzieć. Nastawny klucz dostępny jest w różnych modelach – w zależności od Twoich preferencji i zapotrzebowania możesz dobrać idealny dla siebie.
1. Nastawny klucz francuski
Z czystym sumieniem można powiedzieć, że jest to najpopularniejszy model klucza nastawnego. Wizualnie przypomina on młotek, który wyposażony jest w szczęki, pomiędzy którymi zamocowana jest śruba. Dzięki regulacji rozstawu szczęk można łatwo dopasować rozmiar do prac, które chcemy wykonać. Jest to produkt must have w przypadku prac hydraulicznych.
2. Nastawny klucz angielski
Prosta budowa umożliwiająca regulację rozstawu szczęk, jednak w tym przypadku tylko jedna, dolna szczęka jest elementem ruchomym. Dlatego, zanim dokonasz zakupu, poświęć chwilę na sprawdzenie jaki rozstaw szczęk ma wybrany przez ciebie klucz do baterii, dzięki temu będziesz miał pewność, czy sprawdzi się w przypadku Twoich prac – najczęściej wynosi on ok. 1,5 - 4 cm.
3. Nastawny klucz szwedzki
Kolejny doceniany przez hydraulików klucz, który kształtem przypomina szczypce ogrodowe. W tym przypadku rozstaw szczęk regulowany jest z użyciem specjalnej nakrętki, a samo działanie tego klucza do baterii związane jest z jego dźwignią. Rozstaw szczęk może się różnić w zależności od wielkości klucza, najczęściej mieści się w zakresie od 5 do 18 cm. Oto kolejny model sprawdzający się przy typowych zadaniach hydraulicznych.
4. Nastawny klucz typu żabka
Klucz do baterii wyposażony w dwie rękojeści oraz części robocze to najprostszy dostępny model klucza do baterii z serii tych nastawnych. Jest dość lekki i nieduży, dzięki czemu sprawdzi się przy pracach hydraulicznych i monterskich, w których nie mamy dużego pola manewru.
Czarna bateria umywalkowa wzbogacona o dwa eleganckie pokrętła zwiększy poziom prestiżu każdej łazienki.
5. Nastawny klucz hydrauliczny
Największą zaletą tego klucza do baterii jest przede wszystkim jego specyficzna budowa i uzębienie, które umożliwia zacisnąć element w taki sposób, aby się on nie wyślizgnął. W tym przypadku nawet przedmioty o nieregularnych kształtach nie stanowią większego wyzwania. Prace instalacyjne z tym kluczem to sama przyjemność.
6. Nastawny klucz samozaciskowy
Automatyczna praca nastawu oraz zacisków sprawia, że praca jedną ręką jest niezwykle wygodna, a co za tym idzie, jest możliwa w ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Może się on przydać przy wykonywaniu trudniejszych prac hydraulicznych.
7. Nastawny klucz rurowy
Jak sama nazwa wskazuje, ten model klucza dedykowany jest do prac z rurami, a wynika to z jego budowy wzbogaconej o specjalne zęby albo rowki.
8. Nastawny klucz hakowy
To sposób na poradzenie sobie z usunięciem wadliwych nakrętek, a także odkręcenie zniszczonych śrub.
9. Nastawny klucz z grzechotką
Niezwykle prosty w obsłudze klucz, którego nie trzeba po każdym ruchu przekładać, aby cokolwiek odkręcić – to wszystko dzięki mechanizmowi grzechotki. Najlepiej się sprawdza przy rurach, nakrętkach oraz śrubach.
Jak sam widzisz, modeli nastawnego klucza do baterii jest naprawdę wiele, jednak w przypadku typowych, domowych prac hydraulicznych z pewnością wystarczy posiadanie któregoś z tych zajmujących pierwsze w kolejności pozycje na liście.
Klasyczne i uniwersalne rozwiązanie, jakim jest chromowana bateria kuchenna to klucz osiągnięcia niesamowitego efektu, bez względu na zastosowaną aranżację.
Płaski klucz do baterii
Płaski klucz jest jednym z najbardziej podstawowych przedmiotów w skrzynce z narzędziami. To nic dziwnego w końcu przydaje się on zarówno w pracach hydraulicznych, remontach, jak i innych naprawach. I tym razem wybór nie jest taki prosty, ponieważ na rynku dostępnych jest jego kilka rodzajów, a oprócz tego różnią się one przede wszystkim wielkością.
- Płaski klucz wygięty – charakteryzuje się posiadaniem dwóch końcówek, z czego jedna jest ustawiona pod kątem do rękojeści.
- Płasko-oczkowy klucz – jego jedna strona zakończona jest płasko, natomiast druga oczkiem, które umożliwia objąć śrubę, a tym samym ułatwia jej odkręcanie.
- Płasko-oczkowy klucz z grzechotką – działa tak samo jak wcześniejsza pozycja, natomiast w tym przypadku proces przebiega znacznie sprawniej, dzięki zamontowanej grzechotce. Jest on w stanie podołać zadaniu nawet w trudno dosięgalnych miejscach.
Jaki rozmiar klucza do baterii kuchennej wybrać? Niestety udzielenie jednoznacznej odpowiedzi w tym przypadku nie jest możliwe, bo wszystko zależy od tego, jaką baterię posiadasz. Aby choć trochę ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy wskazówki – jaki rozmiar klucza pasuje do jakiego gwintu.
- Klucz do baterii 8 mm pasuje do gwintu M5.
- Klucz do baterii 10 mm pasuje do gwintu M6.
- Klucz do baterii 13 mm pasuje do gwintu M8.
- Klucz do baterii 17 mm pasuje do gwintu M10.
- Klucz do baterii 19 mm pasuje do gwintu M12.
- Klucz do baterii 21 mm pasuje do gwintu M14.
Bateria kuchenna w kolorze metalicznym Blanco Avona-S dzięki połączeniu okrągłych i prostokątnych form zachwyca swoją niepowtarzalnością, a jednocześnie sprawia, że kuchenny zlew odgrywa w kuchni także rolę dekoracyjną.
Czy tworzywo ma znaczenie? Jaki klucz do baterii wybrać?
Świadomy proces zakupowy narzędzi jest niezwykle ważny, w końcu nie kupujemy ich na chwilę, lecz na długie lata, tak aby w każdej nagłej sytuacji mieć je zawsze pod ręką. Dlatego podczas dokonywania wyboru, oprócz przeznaczenia i specyfikacji produktu, warto wziąć pod uwagę materiał, z jakiego został wykonany. Najczęściej polecane wśród fachowców są narzędzia wykonane ze stali chromowo-wanadowej, dzięki czemu są one niezwykle wytrzymałe np. na ścieranie i utlenianie. Oprócz tego klucz do baterii, kombinerki oraz inne przyrządy powinny być odpowiednio twarde i odporne na korozję. Zdajemy sobie sprawę, że w sklepie ciężko może być to sprawdzić, ale jest na to rada – sięgaj po narzędzia, które spełniają normy ISO lub DIN.
Łazienka w stylu boho, a może z nutką nowoczesności i eleganckich rozwiązań? Chromowana bateria łazienkowa dzięki wysokiemu połyskowi podkreśli charakter każdego wnętrza.
Klucz do baterii kuchennej i łazienkowej – czy istnieje uniwersalne rozwiązanie?
Jeżeli czeka Cię generalny remont, jesteś na etapie wykończenia wnętrz lub uważasz, że nadszedł czas na prace hydrauliczne – z pewnością zastanawiasz się, czy do łazienki nadadzą się te same narzędzia co do kuchni. Jaki klucz do baterii umywalkowej, a jaki klucz do dokręcania baterii kuchennej? Otóż wszystko zależy od wielkości przestrzeni, jaką dysponujesz oraz rozmiaru i specyfikacji elementów baterii. Zawsze może zaistnieć konieczność zakupu dodatkowego klucza płaskiego odpowiednio dopasowanego rozmiarem, natomiast nastawne klucze w większości przypadków są niezwykle uniwersalne.
Czy odpowiedni klucz do baterii wystarczy, aby osiągnąć sukces montażowy?
Jeśli wiesz jaki klucz do dokręcania baterii wybrać to jesteś już w połowie drogi do osiągnięcia sukcesu montażowego. Natomiast, zanim zaczniesz demontować starą baterię, pamiętaj, aby zaopatrzyć się także w inne niezwykle przydatne przedmioty, m.in.:
- ścierki i ręczniki, które przydadzą się do wytarcia wszelkich zachlapań;
- miskę, którą podstawisz pod rury jeszcze przed odkręceniem baterii.
Tak niewiele potrzeba, aby uniknąć wielogodzinnego sprzątania, które zdecydowanie może Cię kosztować mnóstwo nerwów i siły. Pamiętaj również o zapoznaniu się z instrukcją dołączoną do baterii, dzięki której dowiesz się krok po kroku, jak prawidłowo powinien przebiegać montaż.
Poszukujesz dla siebie najwyższej jakości armatury kuchennej? Grunt to przemyślane zakupy, z których bez względu na mijający czas będziesz się niezmiennie cieszył. Dlatego koniecznie odwiedź sklep z armaturą Frapeti i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.
Zobacz inne wpisy:
Jak oszczędzać wodę w domu i mieszkaniu? TOP 5 sposobów
Style wnętrzarskie – najpopularniejsze rozwiązania w architekturze wnętrz
Zlewozmywak wpuszczany a nakładany w stylu farmerskim – czym się różnią i jaki model wybrać?
Czym czyścić zlew granitowy? Domowe sposoby na wyczyszczenie zlewozmywaka z granitu