Montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem i bez – poradnik dla majsterkowicza!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak samodzielnie zamontować kabinę prysznicową z brodzikiem lub bez? Nie wiesz, czy podołasz temu zadaniu? Nasz poradnik krok po kroku przeznaczony dla majsterkowiczów pokazuje, że to nie tylko świetny sposób na oszczędności, ale także fascynujące wyzwanie, które pozwoli rozwijać Twoje umiejętności. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią kabinę, przygotować miejsce do pracy, a następnie przystąpić do montażu brodzika i kabiny prysznicowej. Przyłącz się do świata majsterkowania i ciesz się satysfakcją z samodzielnie wykonanej pracy!

Montaż kabiny prysznicowej – dlaczego warto to zrobić samemu?

Montaż kabiny prysznicowej, zarówno z brodzikiem jak i bez otwiera przed majsterkowiczami szerokie możliwości rozwoju własnych umiejętności i kreatywności. Decydując się na samodzielne przeprowadzenie tego projektu, można znacząco zaoszczędzić na kosztach, które często są zawyżone przy zatrudnianiu profesjonalnych usług. Samodzielny montaż daje także unikalną możliwość dostosowania projektu do indywidualnych potrzeb i preferencji, co w przypadku gotowych rozwiązań często jest niemożliwe lub znacznie ograniczone. Można wybrać dokładny typ kabiny, rodzaj brodzika, a także materiały i akcesoria, które najlepiej komponują się z resztą łazienki.

Ponadto samodzielna realizacja takiego zadania dostarcza ogromnej satysfakcji i poczucia osiągnięcia. Jest to szczególnie cenne w dzisiejszych czasach, gdy tak wiele rzeczy konsumujemy "gotowych", a możliwości na wykazanie się praktycznymi umiejętnościami są ograniczone. Montaż kabiny prysznicowej wymaga precyzji, cierpliwości i dokładności, co może być świetnym treningiem dla umysłu i ciała. Zdobyta wiedza i doświadczenie mogą być pomocne w przyszłości, nie tylko w kontekście kolejnych projektów łazienkowych, ale także w innych zadaniach majsterkowania w domu.

Montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem – wybór odpowiedniego modelu

Wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej z brodzikiem jest kluczowym etapem przygotowania do montażu. Rozmiar i kształt kabiny powinny być dostosowane do wymiarów łazienki oraz indywidualnych potrzeb użytkowników. Mała łazienka wymagać będzie kabiny o kompaktowych wymiarach, natomiast większa przestrzeń pozwoli na zainstalowanie większej i bardziej komfortowej kabiny.

Równie ważny jest wybór brodzika – jego głębokość ma bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Niskie brodziki są bardziej dostępne i łatwiejsze w wejściu, co jest istotne szczególnie dla osób starszych lub z ograniczeniami ruchowymi. Z kolei głębokie brodziki zapewniają lepsze zatrzymywanie wody, co jest ważne w przypadku intensywnego użytkowania prysznica.

Kabina prysznicowa kwadratowa Deante Funkia idealnie nadaje się do instalacji w większych łazienkach.

 

Materiał, z którego wykonana jest kabina, wpływa na jej trwałość i łatwość czyszczenia. Popularne są kabiny wykonane ze szkła hartowanego, które są trwałe i łatwe w utrzymaniu, jednak mogą być droższe. Alternatywą są kabiny z tworzyw sztucznych, które są lżejsze i często tańsze, ale mogą być mniej odporne na zarysowania.

Rodzaj i sposób otwierania drzwi prysznicowych to kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę. Drzwi przesuwne są idealne do małych łazienek, gdzie każdy centymetr ma znaczenie. Drzwi otwierane na zewnątrz wymagają więcej przestrzeni, ale są łatwiejsze w czyszczeniu i mogą być bardziej komfortowe w użytkowaniu. Warto również zwrócić uwagę na system otwierania drzwi – czy jest on płynny i czy drzwi są łatwe w obsłudze.

Przygotowanie miejsca i narzędzi do montażu brodzika

Montaż kabiny prysznicowej z niskim brodzikiem wymaga odrobinę innego podejścia niż montaż kabiny prysznicowej z głębokim brodzikiem. Są to jednak drobne detale – cały proces jest bardzo podobny, i kierując się naszymi poradami z pewnością będziesz w stanie zrobić to samodzielnie.

Przed rozpoczęciem prac montażowych kabiny prysznicowej z brodzikiem, niezwykle istotne jest staranne przygotowanie miejsca pracy. Przede wszystkim, należy dokładnie sprawdzić i upewnić się, że podłoże, na którym będzie stał brodzik i kabina, jest idealnie równe i stabilne. Nierówności mogą prowadzić do problemów z odprowadzaniem wody oraz z samą stabilnością kabiny. W przypadku wykrycia nierówności, konieczne może być ich wyrównanie, na przykład przez zastosowanie samopoziomującej masy szpachlowej. W wielu przypadkach konieczny będzie demontaż kabiny prysznicowej – ten temat poruszamy jednak w innym wpisie.

Kabina prysznicowa półokrągła Deante wykonana jest z wysokiej jakości szkła hartowanego to wybór dla osób szukających modelu który będzie prosty w instalacji.

 

Kolejnym krokiem jest zgromadzenie odpowiednich narzędzi niezbędnych do montażu

Podstawowe wyposażenie to poziomica, która jest kluczowa do prawidłowego ustawienia brodzika oraz kabiny, wiertarka z zestawem wierteł do różnych typów powierzchni (np. płytek ceramicznych, betonu), śrubokręt, najlepiej z wymiennymi końcówkami, oraz silikon sanitarny do uszczelnienia połączeń. Klucz do rur będzie niezbędny do instalacji elementów hydrauliki, a także taśma teflonowa do uszczelniania gwintów.

Ponadto warto zaopatrzyć się w dodatkowe narzędzia takie jak: miarka, ołówek do zaznaczania punktów montażowych, poziom laserowy dla precyzyjnego ustawienia, a także szczypce i klucz francuski. Dobrze jest również mieć pod ręką rękawice ochronne i okulary ochronne, które zapewnią bezpieczeństwo podczas pracy.

Montaż brodzika prysznicowego – dokładnie zabezpiecz przestrzeń

Przed przystąpieniem do montażu, ważne jest także zabezpieczenie przestrzeni wokół miejsca montażu. Można użyć folii ochronnej lub starych ręczników, aby zabezpieczyć powierzchnię podłogi i sąsiednie elementy łazienki, takie jak umywalka czy toaleta. Dzięki temu unikniemy nie tylko zabrudzeń, ale również przypadkowych uszkodzeń powierzchni w trakcie pracy. 

Montaż brodzika prysznicowego – krok po kroku

Instalacja brodzika prysznicowego jest jednym z najważniejszych etapów przygotowania do montażu kabiny prysznicowej. Proces ten rozpoczyna się od dokładnego poziomowania brodzika. Aby zapewnić prawidłowe odprowadzanie wody, niezbędne jest, aby brodzik był ustawiony idealnie poziomo. Użycie poziomicy pozwoli na precyzyjne sprawdzenie i dostosowanie położenia brodzika. W przypadku stwierdzenia niewielkich nierówności, można wykorzystać specjalne podkładki regulacyjne, które pomogą w uzyskaniu odpowiedniego poziomu.

Kolejnym istotnym krokiem jest stabilne osadzenie brodzika. W tym celu, należy użyć odpowiednich środków montażowych, takich jak pianka montażowa lub specjalne kleje do brodzików. Te materiały nie tylko stabilizują brodzik, ale także zapewniają dodatkową izolację akustyczną i termiczną.

Brodzik akrylowy prostokątny Deante jest łatwy w montażu i charakteryzuje się wysoką trwałością, zachowując oryginalny kolor i połysk.przez długi czas.

 

Po właściwym umieszczeniu i poziomowaniu brodzika przechodzimy do etapu uszczelniania połączenia brodzika ze ścianą. Jest to kluczowy moment, który zapobiegnie ewentualnym przeciekom i problemom z wilgocią. W tym celu stosuje się silikon sanitarny, który jest odporny na działanie wody i wilgoci. Silikon należy aplikować równomiernie i dokładnie wzdłuż krawędzi brodzika, gdzie łączy się on ze ścianą. Ważne jest, aby uszczelnić wszystkie łączenia i narożniki, a także miejscami pozostawić małe otwory wentylacyjne, aby umożliwić odprowadzenie ewentualnej kondensacji wody.

Po zakończeniu uszczelniania, ważne jest, aby pozostawić silikon do wyschnięcia na odpowiedni czas, zgodnie z zaleceniami producenta. Przyspieszenie tego procesu lub obciążenie brodzika przed całkowitym wyschnięciem silikonu może prowadzić do jego pęknięcia i nieszczelności.

Instalacja kabiny prysznicowej – jak to zrobić?

Po starannym zamontowaniu brodzika kolejnym etapem jest instalacja samej kabiny prysznicowej. Pierwszym i bardzo ważnym krokiem jest zamocowanie profili montażowych do ściany. Ważne, aby były one ustawione absolutnie pionowo, co zapewni stabilność całej konstrukcji. Użycie poziomicy laserowej lub tradycyjnej jest tutaj niezbędne. Profile należy mocować przy użyciu kołków rozporowych i wkrętów dostosowanych do typu ściany, czy to jest to cegła, beton czy płyta karton-gips.

Następnie przechodzimy do instalacji szyb prysznicowych oraz drzwi. Ten krok wymaga szczególnej precyzji i ostrożności, gdyż szyby są ciężkie i kruche. Podczas ich montażu, zalecane jest korzystanie z rękawic ochronnych oraz, jeśli to możliwe, pomoc drugiej osoby. Szyby należy delikatnie wprowadzić w profile, zwracając uwagę na to, aby nie uszkodzić ich krawędzi. W niektórych modelach kabin szyby są mocowane za pomocą specjalnych uchwytów lub zatrzasków, co ułatwia montaż i regulację.

Po zamontowaniu szyb kolejnym etapem jest instalacja drzwi prysznicowych. Drzwi mogą mieć różne systemy otwierania – przesuwne, składane lub otwierane na zawiasach. W zależności od modelu montaż drzwi może wymagać zainstalowania dodatkowych elementów, takich jak rolki czy prowadnice. Ważne jest, aby dokładnie postępować zgodnie z instrukcją producenta, aby zapewnić płynne i bezpieczne działanie drzwi.

Kiedy szyby i drzwi są już na miejscu, należy przystąpić do finalnego etapu, jakim jest uszczelnienie kabiny. Używając silikonu sanitarnego, należy starannie uszczelnić wszystkie połączenia między szybami a profilami, a także miejsca, gdzie kabina łączy się z brodzikiem. Jest to kluczowe dla zapewnienia wodoszczelności kabiny i ochrony łazienki przed przeciekaniem wody.

Montaż drzwi prysznicowych bez brodzika – wyzwania i rozwiązania

Instalacja kabiny prysznicowej bez brodzika niesie ze sobą specyficzne wyzwania, które wymagają szczególnej uwagi już na etapie przygotowania podłoża. Kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego spadku podłogi, co jest niezbędne do efektywnego odprowadzania wody i zapobiegania jej zaleganiu. Optymalny spadek powinien wynosić od 1 do 2 procent, co umożliwi wodzie płynny odpływ w kierunku odpływu prysznicowego

Przygotowanie podłoża często wymaga wykonania dodatkowych prac remontowych, takich jak zastosowanie warstwy wyrównującej z zaprawy samopoziomującej lub instalacji specjalnej maty prysznicowej ze wbudowanym spadkiem. Należy również zadbać o właściwą izolację hydroizolacyjną, która zapobiegnie przenikaniu wilgoci do konstrukcji budynku.

Dla osób szukających rozwiązań bez brodzika świetnym wyborem będzie ścianka prysznicowa walk-in systemu Kerria Plus.

 

Po przygotowaniu podłoża kolejnym ważnym krokiem jest dokładne uszczelnienie miejsc, gdzie ściany łączą się z podłogą. W tym celu stosuje się specjalne taśmy uszczelniające i masy uszczelniające, które zapewniają pełną wodoszczelność połączenia. Ważne jest, aby materiały uszczelniające były kompatybilne z materiałem, z którego wykonana jest podłoga, oraz były odporne na działanie wody i środków czyszczących. Tak więc jak zamontować kabinę prysznicową bez brodzika?

W przypadku kabin bez brodzika istotne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na sposób mocowania ścianek kabiny. W zależności od modelu mogą być one montowane bezpośrednio do ściany lub za pomocą specjalnych profili montażowych. W obu przypadkach konieczne jest użycie odpowiednich kołków i środków uszczelniających.

Na końcu, podobnie jak w przypadku montażu kabiny z brodzikiem, należy starannie uszczelnić wszystkie połączenia przy użyciu silikonu sanitarnego. Szczególną uwagę należy zwrócić na połączenia pomiędzy szybami a ścianami oraz między szybami a podłogą.

Cena całego przedsięwzięcia

Ile kosztuje montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem? Oczywiście to zależy – koszt montażu może znacząco się różnić w zależności od wybranych materiałów i narzędzi. Samodzielny montaż pozwala na zaoszczędzenie kosztów pracy, jednak wymaga inwestycji w odpowiednie narzędzia i materiały. Dużo więc zależy od tego, czy mamy już odpowiednie rzeczy – im więcej będziemy musieli dokupić, tym wyższa będzie ostateczna cena. Ważne jest również, aby uwzględnić potencjalne koszty związane z koniecznością dokonania poprawek lub napraw.

Całkowicie innym aspektem jest cena samego brodzika i kabiny prysznicowej – jeżeli szukasz dobrych cen, to sprawdź asortyment naszego sklepu z armaturą łazienkową.

Samodzielnie przeprowadzony montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem i poczucie satysfakcji

Samodzielny montaż kabiny prysznicowej to nie tylko sposób na oszczędność, ale także okazja do nauczenia się nowych umiejętności i rozwijania pasji majsterkowania. Satysfakcja płynąca z wykonania takiego projektu jest bezcenna i stanowi dodatkową wartość, której nie można zmierzyć w żaden sposób.

Cały proces montażu kabiny prysznicowej, choć może wydawać się na początku skomplikowany, staje się znacznie prostszy, gdy jesteśmy odpowiednio przygotowani i posiadamy niezbędną wiedzę. Dzięki temu artykułowi każdy majsterkowicz będzie mógł podejść do tego zadania z większą pewnością siebie i cieszyć się własnoręcznie wykonaną instalacją prysznicową. Jeżeli potrzebujesz niezbędnych elementów, sprawdź ofertę naszego sklepu z armaturą sanitarną Frapeti – mamy wszystko, czego potrzebujesz do swojej łazienki!

Zobacz inne wpisy:

Wanna czy prysznic? Co wydaje się być lepsze i bardziej ekonomiczne?

Czym myć wannę akrylową? Poradnik, jak pozbyć się przebarwień

Demontaż kabiny prysznicowej z brodzikiem, czyli jak przebiega wymiana modelu na nowy?

Jak wyczyścić brodzik prysznicowy? Prosta renowacja!

Pęknięty brodzik w kabinie prysznicowej – czy da się go naprawić?