Demontaż kabiny prysznicowej z brodzikiem, czyli jak przebiega wymiana modelu na nowy?

Renowacja łazienki to często skomplikowany projekt, w którym kluczową rolę odgrywa demontaż kabiny prysznicowej. Niezależnie, czy planujesz wymienić starą kabinę na nowocześniejszą, czy też pragniesz całkowicie odmienić wystrój swojej łazienki – ważne jest, aby podejść do tego zadania z odpowiednią wiedzą i narzędziami. Ten wpis będzie dla Ciebie odpowiednim poradnikiem – krok po kroku przedstawiamy proces demontażu kabiny prysznicowej

Co warto wiedzieć na początek o demontażu kabiny prysznicowej z brodzikiem?

Rozpoczynając demontaż kabiny prysznicowej z brodzikiem, ważne jest dokładne zaplanowanie całego procesu. Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że posiadasz wszystkie potrzebne narzędzia. Będą to przede wszystkim śrubokręty (różnych rozmiarów i typów, zależnie od konstrukcji kabiny), klucz płaski, a czasem także piła do metalu lub wiertarka. Przygotuj także miarkę, poziomicę oraz, w razie potrzeby, nożyk do uszczelki.

Następnie zastanów się, czy dokładnie rozumiesz, jak należy przeprowadzić demontaż brodzika prysznicowego oraz całej kabiny. Jeśli kabina jest stara lub uszkodzona, proces ten może być bardziej skomplikowany. W takim przypadku warto zastanowić się nad konsultacją z fachowcem lub obejrzeniem instruktażowych filmów wideo, które krok po kroku pokazują, jak prawidłowo przeprowadzić demontaż.

Kabina prysznicowa półokrągła Deante Funkia – bardzo przestronna, elegancko wykończona, idealnie sprawdzi się w nowoczesnych łazienkach.

 

Oszacowanie kosztów związanych z wymianą kabiny prysznicowej z brodzikiem to kolejny istotny element przygotowań. Koszty te mogą obejmować nie tylko zakup nowej kabiny i brodzika, ale także usługi hydrauliczne, jeśli będzie to konieczne, oraz ewentualne prace remontowe w łazience, na przykład malowanie czy kafelkowanie. Pamiętaj, że czasami warto zainwestować w lepszej jakości materiały i usługi, aby zapewnić dłuższą trwałość i lepszy efekt końcowy.

Podczas planowania warto również zastanowić się, co zrobić ze starym wyposażeniem. W niektórych przypadkach brodzik czy kabina mogą być jeszcze w dobrym stanie i nadają się do ponownego użycia lub sprzedaży. Jeśli jednak są uszkodzone lub zużyte, należy je odpowiednio zutylizować, co również może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Demontaż brodzika prysznicowego – jak przygotować miejsce pracy?

Przygotowanie bezpiecznego miejsca pracy jest niezbędne przed rozpoczęciem demontażu kabiny prysznicowej z brodzikiem. Pierwszym krokiem jest wyłączenie dopływu wody do kabiny, co jest kluczowe do uniknięcia przypadkowego wycieku wody i potencjalnego zalania. Znajdź główny zawór wody w swoim domu lub mieszkaniu i upewnij się, że jest zamknięty.

Odpowiednie oświetlenie to kolejny ważny aspekt. Dobre światło jest niezbędne do bezpiecznej pracy, szczególnie przy demontażu elementów, które mogą być trudno dostępne. Warto zainwestować w przenośne lampy robocze, które zapewnią równomierne oświetlenie całego obszaru pracy.

Nowoczesny brodzik granitowy prostokątny Deante Correo wyróżniający się wysoką odporność na uderzenia, różnice temperatur czy przebarwienia

 

Kolejnym ważnym aspektem jest zapewnienie, że podłoga w miejscu pracy jest sucha i czysta. Mokra lub zabrudzona podłoga zwiększa ryzyko poślizgnięcia się, co może prowadzić do wypadków. Przed rozpoczęciem pracy dokładnie wyczyść podłogę i regularnie sprawdzaj, czy nie pojawiła się na niej woda, czy inne zanieczyszczenia.

Ponadto zabezpiecz inne elementy wyposażenia łazienki, takie jak umywalka, toaleta, czy lustra. Możesz użyć starych ręczników, koców, czy kartonów, aby ochronić je przed przypadkowym uderzeniem narzędzi, spadającymi częściami kabiny czy brodzika. To zabezpieczenie pomoże uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z uszkodzeniem innych elementów łazienki.

Jak zdemontować brodzik prysznicowy? Użyj odpowiednich narzędzi! 

Demontaż brodzika prysznicowego wymaga precyzji i użycia odpowiednich narzędzi. Zanim przystąpisz do pracy, upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz. Podstawowe narzędzia to śrubokręt (najlepiej zestaw zawierający różne rozmiary i typy), klucz płaski oraz, w zależności od konstrukcji kabiny, wiertarka lub piła do metalu.

Śrubokręt jest niezbędny do odkręcenia śrub mocujących brodzik do podłoża. W zależności od modelu brodzika, śruby te mogą być różnych rozmiarów, dlatego ważne jest, aby mieć zestaw śrubokrętów, który pozwoli na dopasowanie do każdej śruby. Klucz płaski jest przydatny do odkręcenia połączeń, na przykład przy odpływie wody. W niektórych przypadkach może być konieczne użycie klucza do rur, aby poluzować niektóre połączenia.

Wiertarka lub piła do metalu może być potrzebna, jeśli brodzik jest mocno przytwierdzony do ścian lub jeśli trzeba przeciąć metalowe elementy. Jest to szczególnie prawdopodobne w starszych modelach kabin prysznicowych, gdzie elementy metalowe mogą być zardzewiałe lub mocno zespolone. Poza tymi podstawowymi narzędziami, warto mieć także rękawice robocze, które ochronią Twoje ręce przed skaleczeniami oraz okulary ochronne, szczególnie jeśli będziesz używać elektronarzędzi.

Brodzik akrylowy prostokątny 80x90 cm Deante to niezwykle uniwersalny wybór – jest on łatwy w montażu i w utrzymaniu w czystości.

Krok po kroku – jak zdemontować brodzik prysznicowy?

Demontaż brodzika prysznicowego jest procesem, który wymaga cierpliwości, precyzji i odpowiedniej metody działania. Oto szczegółowe kroki, które pomogą Ci w prawidłowym zdemontowaniu brodzika.

  • Przygotowanie miejsca pracy. Upewnij się, że miejsce pracy jest czyste, suche i dobrze oświetlone. Wyłącz dopływ wody do kabiny prysznicowej, aby uniknąć niespodziewanego wycieku wody podczas pracy.
  • Odkręcenie śrub mocujących brodzik. Zacznij od zlokalizowania wszystkich śrub mocujących brodzik do podłogi. Używając odpowiedniego śrubokrętu lub klucza, ostrożnie odkręć każdą śrubę. Bądź uważny, aby nie uszkodzić główek śrub, gdyż może to utrudnić ich późniejsze wyjęcie.
  • Ostrożne podważanie brodzika. Po odkręceniu śrub delikatnie podważ brodzik, starając się równomiernie rozłożyć siłę, aby uniknąć pęknięć lub uszkodzeń. Możesz użyć płaskiego narzędzia, takiego jak łom, ale rób to ostrożnie.
  • Przecięcie uszczelnienia. Jeśli brodzik jest dodatkowo uszczelniony, użyj nożyka do uszczelek lub ostrych narzędzi tnących, aby przeciąć uszczelnienie. Staraj się nie uszkodzić okolicznych powierzchni, takich jak płytki czy ściany.
  • Odłączenie od odpływu. Następnie ostrożnie odłącz brodzik od odpływu. Może być to wymagające, zwłaszcza jeśli połączenia są stare lub zardzewiałe. W takim przypadku może być potrzebne użycie smaru penetrującego lub odpowiednich narzędzi do poluzowania połączeń.
  • Usuwanie brodzika. Po odłączeniu brodzika od wszystkich połączeń, delikatnie wyjmij go z miejsca instalacji. W zależności od rozmiaru i ciężaru brodzika, może być konieczna pomoc drugiej osoby.
  • Sprzątanie po demontażu. Po wyjęciu brodzika dokładnie oczyść miejsce, gdzie się znajdował. Usuń wszelkie pozostałości kleju, uszczelniacza czy brudu. To ważne, zwłaszcza jeśli planujesz instalację nowego brodzika.

Pamiętaj, że każdy brodzik może mieć nieco inną konstrukcję i sposób mocowania, więc przed rozpoczęciem demontażu warto zapoznać się z instrukcją lub szukać informacji specyficznych dla modelu Twojego brodzika. Demontaż brodzika prysznicowego wymaga dokładności i ostrożności, aby uniknąć uszkodzenia łazienki oraz samych elementów prysznica. Po wszystkim możemy przystąpić do montażu kabiny prysznicowej – o tym więcej w naszym wpisie „Montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem i bez – poradnik dla majsterkowicza!

Wymiana kabiny prysznicowej na starym brodziku – czy to możliwe?

Wymiana samej kabiny prysznicowej, przy zachowaniu istniejącego brodzika, jest często pożądaną opcją, szczególnie w sytuacjach, gdy brodzik jest w dobrym stanie, a jedynie kabina wymaga odnowienia lub wymiany na nowszy model. Choć jest to możliwe, wymaga to szczególnej uwagi i precyzji, aby zapewnić, że nowa kabina będzie odpowiednio pasować do starego brodzika.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest dokładne zmierzenie starego brodzika i porównanie jego wymiarów z wymiarami nowej kabiny prysznicowej. Ważne jest, aby zwrócić uwagę nie tylko na szerokość i długość, ale także na wysokość oraz lokalizację odpływu. Oprócz wymiarów, ważne jest również, aby nowa kabina harmonizowała z istniejącym brodzikiem pod kątem stylu i wykończenia. Niekiedy różnice w designie mogą sprawić, że połączenie starej armatury łazienkowej z nową kabiną będzie wyglądać nieestetycznie.

Przed podjęciem decyzji o wymianie samej kabiny, warto również dokładnie sprawdzić stan istniejącego brodzika. Upewnij się, że nie ma pęknięć, uszkodzeń czy problemów z odpływem, które mogłyby wpłynąć na funkcjonalność nowej kabiny.

Kabina prysznicowa kwadratowa 90 cm Deante wykonana z bardzo odpornego i sprężystego szkła hartowanego. 

Wymiana kabiny prysznicowej z brodzikiem – cena całego procesu

Koszty wymiany kabiny prysznicowej mogą być różne i zależą od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wybór modelu kabiny. Na rynku dostępne są różne rodzaje kabin, począwszy od prostych i ekonomicznych modeli, aż po luksusowe wersje z dodatkowymi funkcjami, takimi jak hydromasaż czy podświetlenie LED. Im bardziej zaawansowany i stylowy model, tym wyższa będzie cena.

Warto również pamiętać o dodatkowych kosztach, takich jak demontaż starej kabiny, ewentualne prace przygotowawcze w łazience, czy też zakup niezbędnych akcesoriów (np. syfon, armatura). Te elementy mogą znacząco zwiększyć łączny koszt inwestycji.

Wymiana kabiny prysznicowej z brodzikiem – może jednak postawić na profesjonalistę?

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie przeprowadzić demontaż, zawsze możesz zwrócić się o pomoc do profesjonalisty. Fachowiec szybko i efektywnie przeprowadzi cały proces, zapewniając, że praca zostanie wykonana prawidłowo i bezpiecznie.

Dokładne zaplanowanie procesu demontażu kabiny prysznicowej z brodzikiem pomoże uniknąć nieoczekiwanych problemów, a także pozwoli lepiej kontrolować koszty całego przedsięwzięcia. Pamiętaj, że dobrze przemyślany i zorganizowany demontaż to klucz do sukcesu i gładkiego przebiegu całej operacji. Na początku może wydawać się wyzwaniem, ale z właściwym przygotowaniem i narzędziami, jest to zadanie do wykonania. Pamiętaj, że kluczowe jest bezpieczeństwo i dokładność w pracy, a odpowiednie planowanie pozwoli uniknąć wielu problemów. Jeżeli zdecydujesz się na podjęcie wyzwania, sprawdź ofertę naszego sklepu z armaturą sanitarną Frapeti – na pewno znajdziesz wyposażenie łazienkowe odpowiadające Twoim potrzebom.

Zobacz inne wpisy:

Wanna czy prysznic? Co wydaje się być lepsze i bardziej ekonomiczne?

Czym myć wannę akrylową? Poradnik, jak pozbyć się przebarwień

Montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem i bez – poradnik dla majsterkowicza!

Jak wyczyścić brodzik prysznicowy? Prosta renowacja!